Menu

Påskens kampe for seniorholdene

image
Claus Abildgaard
17. april 2022 kl. 18:23
Påskens 3 seniorkampe gav noget blandede resultater. Vores hold i sjællandsserien vidste godt på forhånd, at udekampen mod Værebro ville blive svær, og det blev ikke nemmere med afbud og karantæner. 0-7 lyder slemt, og det var det på nogle punkter også, men dels stillede Værebro med 3 tidligere Superligaspillere, og dels gik i al fald 2 meget diskutable dommerkendelser os imod. Værebro kom hurtigt på 1-0 men derefter var der 2 situationer, hvor dommeren valgte “kun” at give gult kort til Værebro, og begge gange kunne der efter formandens mening bestemt godt være givet rødt kort og måske et straffespark til Lundtofte. Sådan gik det ikke, og da vi senere i kampen blev ramt af et helt korrekt rødt kort, var det svært at holde stand. Det er bestemt muligt at redde endnu en sæson i Sjællandsserien - de kommende indbyrdes kampe mod de andre hold i nedrykningszonen bliver afgørende. Begge vores hold i serie 3 fik reddet æren for klubben med sejre over henholdsvis Måløv og Gladsaxe Hero, og begge hold er således ubesejrede i forårssæsonen indtil videre.