Menu

1.holdet er klar til forårspremieren.

image Fra kampen mod Lyngby i lørdags.
Claus Abildgaard
14. marts 2022 kl. 06:49
Efter et par måneder med gode træninger og mange spillere til træning er klubbens bedste hold i Sjællandsserien nu klar til forårspremieren på fredag på udebane mod Liria. Det er en vigtig kamp i forhold til at komme over stregen og dermed undgå nedrykning til serie 1. De sidste 3 træningskampe har givet nederlag mod Fremad Valby og Lyngby, og en uafgjort 2-2 mod Bagsværd. Cheftræner Henrik “Mini” Nielsen har følgende kommentar inden forårssæsonen starter: “ Vi har forberedt os så godt vi nå kan, men kunne naturligvis godt have brugt en uge eller to mere inden sæsonstart. Formen er på vej, men desværre sidder spillet endnu ikke i skabet endnu. Vi i trænerteamet håber dog, at spillerne stepper op, når der nu skal spilles om point. Et par af de nye unge gutter fra u 19-holet banker på til en plads blandt de 14 til 1. holdet, så det er positivt med noget intern konkurrence. Vi åbner som nævnt ude mod Liria, som altid spiller god fodbold. Kampen afvikles på kunstgræs i Herlev, hvilket nok passer deres hold bedst, men vi kommer til at give alt hvad vi har”.