Menu

01erne ønsker God jul & Godt nytår

image
20. december 2016 kl. 20:39

Sidste træning før jul blev afholdt hvor 24 spillere fordelt på 4 hold dystede mod hinanden i en juleturnering. Der var flere spillere, som var undskyldt i at deltage pga. dommeraften, fødselsdag etc. En ny spiller (Andreas B.) fik træningsdebut hos U-16 i Lundtofte Boldklub. Efter veloverstået kampe blev der julehygget lidt med julecola og brunkager – og ønsket god juleferie.

Det har været et enestående 2016, hvor der er sket rigtig meget på årgangen. Et forår med et historisk DBU turneringsresultat for et U-15 hold i Lundtofte Boldklub. Et andet halvår med ikke mindre end 7 spillere på efterskole, hvoraf nogle på Oure fodboldakademi med en fantastisk efterårssæson der betyder, at Linus, Mads og William skal spille 2. divisions fodbold for Oure til foråret – fantastisk flot!  

Første træning i 2017 bliver onsdag d. 4. januar og der er 11-mands træningskamp allerede søndag d. 8. januar. I VinterBold turneringen skal der spilles syv 11-mands og syv 8-mands kampe inden udgangen af marts – så masser af kampe.

  • God jul og godt nytår til jer alle – glæder mig til 2017.

 

På trænerteamets vegne.

 

Bedste julehilsner, Michael

Luk