Menu

01'erne med sejr i vintersæsonens sidste kamp

17. marts 2016 kl. 12:09
En fortjent 2-1 sejr over Farum BK’s række 1 hold afslutter VinterBold turneringen i række 1-2 på en herlig fodboldaften med perfekt vejr.

Lundtofte spiller en super 1. halvleg, står godt på banen, først på bolden, hurtigt og højt genpres samt god kommunikation. Et flot gennemspillet mål efter et kvarters tid sat sikkert ind af Magnus T. En 10 minutters tid senere endnu et mål efter flot sammenspil, sat lige så sikkert ind af Mikkel. Lundtofte har flere pæne chancer i 1. halvleg til yderligere mål, men vi går til pause med den ”farlige” 2-0 føring.

I anden halvleg en meget lige kamp mod en velspillende modstander, som får udlignet til 2-1 med ca. 20 minutter tilbage. Den resterende del af kampen bliver meget intens og Farum presser på i takt med at kræfterne er ved at slippe op. I de sidste 5 minutter spiller vi med 9 mand efter 2 gule kort, men sejren fightes hjem med de sidste kræfter - sådan.

Alle drengene (Christian, Christopher, Hannibal, Jonathan, Linus, Magnus R., Magnus T., Many, Marcus, Mikail, Mikkel, Sylvester, William) fightede bravt og viste i perioder eminent flot kombinationsspil, hvilket blev bemærket af alle inklusiv påtalt af både modstanderens træner samt DBU dommeren efter kampen :o) AG styrede tropperne med kyndig hånd gennem kampen – tak for det.  

Det var dejligt med en sejr her i den sidste kamp i vintersæsonen efter at have lidt det første nederlag i 30. kampe sidste søndag mod AB (2-1), som vinder puljen med Lundtofte på 2. pladsen.

Nu ser vi frem mod foråret og opstart på græssæsonen – hvor den første U-15 række 1 kamp spilles d. 10. april.

AG og Michael

Luk