1145

03erne i 2 x 7-mands

03 Nyheder
4. februar 2012 - 12:16 af:

DGI 7 mandskamp mod Slangerup OIF den 28 Jan 2012 Niveau B. Champions League for kids 7 mandsrække niveau A lørdag 28 Jan 2012

DGI 7 mandskamp mod Slangerup OIF den 28 Jan 2012 Niveau B.

Lundtofte 03ers Magnus, Nilas, Frederik, Mads Christian, Luka, Sebastian, Marcus, Mathias og Simon stillede Lørdag formiddag op på et koldt hård grusbane, hvor kampen mod Slangerup OIF skulle spilles.

LB er ikke vant til at spille på grusbanen, jeg mindes at vi kun har spillet engang før på  en grusbane og LB spillerne selvfølgelig ikke tilfredse. Banen var god og den var ny tromlet, så den var helt plan og det var selvfølgelig godt for vores tekniske spil.

Igen må kørte det bare for Lundtofte vi vandt 6-0 og vi spillede rigtigt godt med gode afleveringer og masser af tempo og fight, nu er vi for alvor kommet i gang i turneringen.

Målscorer : Magnus 4, Sebastian 2



Champions League for kids 7 mandsrække niveau A lørdag 28 Jan 2012

Anden kamp Champions League for kids var på hjemmebane mod Vallensbæk. Lundtofte lagde hårdt ud og pressede Vallensbæk over hele banen, men bolden ville ikke rigtig ind. De LB fortsatte med at være dominerende og efter endnu et hjørnespark, denne gang fra Mathias, headede Philip på mål, målmanden reddede dette på stregen, der var flere skudforsøg fra både Magnus og Gustav, men ind ville bolden ikke. Vallensbæk kom ikke rigtigt til nogen chancer, Sebastian og Julie styrer forsvaret suverænt. Der var sæson debut til Mikkel, og da han kom ind i forsvaret spillede han sikkert og med overblik, godt gået, da det var hans først kamp på niveau A. Vi havde Gustav Werner på mål og han tog med sikkerhed de få forsøg Vallensbæk havde. Minutter gik og vi kunne ikke score, vi havde i første 25 minutter over 10 hjørnespark og Gustav Werner som var på mål frøs også en hel del. Endelig kom målet efter et godt gennemspillet angreb helt ned fra forsvaret fik Gustav L bolden tog et hurtigt træk og løb en ½ banen og bankede bolden ind i kassen fuld fortjent og dejlig med et mål. LB forsætte pressen og lidt efter tager Sebastian et par træk og score sikkert til 2-0. Kort efter, på et skud, reducerede Vallensbæk 2-1 noget ufortjent men nu var kampen igen åben. 

I anden halvleg kom LB godt fra start og fortsatte med at være dominerende, LB pressede, så lykkes det en godt kæmpende Frederik at score til 3-1. Vallensbæk havde deres forsøg i anden halvleg, men alle skud blev sikkert taget af Gustav W. De sidste 10 minutter dominere vi kampen totalt og forsvaret lukkede sikkert af Phillip og Mikkel styrede det med stor sikkerhed. En dejlig sejr til LB, endnu bevis på, at når vi arbejder hårdt så kommer det gode spil også. Vi er startet ud med 2 sejre i Champions League for kids, og det er fuld fortjent.

Holdet bestod af: Julie, Mikkel, Sebastian, Mathias, Gustav L, Magnus, Frederik, Gustav W og Philip.

Målscore : Sebastian 1, Gustav L 1, Fredrik

Artur