1145

00ernes five-a-side

00 Nyheder
14. december 2011 - 07:55 af:

Efter devisen bedre sent end aldrig, kommer her lidt fra 00ernes five-a-side afslutning.

Det blev til i mindre end 6 hold: 4 hold med spillere, 1 forældre hold samt 1 træner hold og efter 15 kampe kunne trænerne trække sig tilbage som vindere – men ikke uden at sætte point til mod et af spillerholdene!! Det varer ikke længe inden at der bliver spillet lige op – så de voksne må til at lægge sig i selen! 

kke  
Efter alle kampene blev der serveret pølser og sodavand og begge hold kastede et tilbageblik på året der gik. Michael lagde ud for årgang 99, og Claus forsatte for 00erne.

Vi voksne nyder virkelig at være sammen med drengene, og dette års højdepunktet må nok siges at være Hollands-turen, som drengene forsat har i frisk erindring. I efterårsturneringen har der været knald på med et hold i række 2 og i række 4. Det blev i begge rækker til en placering i midten, men det var utrolig tæt mht point.

Kampene i vores hjemlige SBU-turnering har været i rivende udvikling, og på sidelinjen ser vi fine takter, flot sammenspil, lækre detaljer og ikke mindst flotte mål. Efter nytår står den på 9-mands kampe hver weekend fra januar-marts i vinterturneringen. Vi glæder os til et nyt år og mange gode oplevelser i Lundtofte Boldklub i 2012.

Året pokaler blev også delt ud:
Kammerat:
Nicolaj, du er en rigtigt ven, du er vellidt af alle, og du skaber altid glæde og sjov på banen. Både til træning og til kamp er du ikke til at skyde igennem. Bliv ved med at bringe den glæde med dig, det vigtigt på et hvert hold.
Flid:
Enzo, en af vores mindste spillere har gjort det super. Du er altid klar til træning, et smil på læben, og klar på at komme ud at løbe med bolden. Det er dejligt at se, og bliv ved med at have den holdning. Du har gang på gang, løbet op og ned af den kant, og det skal du fortsætte med.
Fighter:
Mads, du er en af dem som har løbet, løbet og løbet fra start til slut, både til træning og i kamp. Det er super at se at du kæmper som du gør, og aldrig give op, selvom de andre som regel er større, så bliver du ved med at kæmpe for holdet. 
Årets spiller:
William, du har udviklet dig meget i år. Du har gang på gang reddet os i kampene. Hvis vi ikke havde haft dig, havde vi aldrig fået så godt et resultat i sæsonen som vi har. Du har fået megen ros fra modstanderne, pga. din evne til superredninger i pressede situationer - forsæt det flotte arbejde. 

Til slut dukkede formanden op og kårede Chrille til årets ungdomsspiller i Lundtofte Boldklub, og vi kan kun være enige. John sagde bl.a., at udover at være en utrolig dygtig boldspiller med en meget veludviklet fodboldforståelse, så går Chrille altid på banen for at udføre den opgave, han har fået stillet. Uanset om det er i angreb, midtbane eller forsvar. Chrille udviser altid respekt over for medspillere, trænere og dommere - hvilket også gør, at han er meget respekteret af alle og hans væsen gør, at han er et naturligt samlingspunkt for holdet. Sidst men ikke mindst så er Chrille altid klar til kamp og træning - alt andet må komme i anden række!

Stort tillykke til jer alle - forsæt den gode udvikling.

Forza Lundtofte